1 (512) 223-4463 the.dpp@austincc.edu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Spring 2017 Precision Photographic Excellence Awards

Sponsored by Precision Camera and Video, this end of semester Print Show showcases the “Best of the Best” produced by our students each term.

First Place

Student Photographer:
Malinda Baum

Title:
“Tight Rope””

"Tight rope" © Malinda Baum

 

Second Place

Student Photographer:
Babak Pejman Aryan

Title:
“Long Center”

"Long Center" © Babak Pejman Aryan

Third Place

Student Photographer:
Heather Ragsdale

Title:
“Hangin’ Around for Lunch”

"Hangin' Around for Lunch" © Heather Ragsdale

Best Portfolio

Student Photographer:
Garrett Stanley

Title:
“Our Community”

Judge’s Choice Award

Guest Judge: Gary Hampton

Student Photographer:
Malinda Baum

Title:
“Tight Rope”

"Tight rope" © Malinda Baum

Judge’s Choice

Guest Judge: Victoria Hampton

Student Photographer:
Lena Carlile

Title:
“Chasing the Sun

Distinguished Selection

Fundamentals

People

Student Photographer:
Adam Peche

Title:
“Star Girl”

Honorable Mention

Fundamentals

People

Student Photographer:
Diana Tehutli

Title:
“Armor”

Student Photographer:
John Croix

Title:
“I dream of Jeannie”

Distinguished Selection

Fundamentals

Places

Student Photographer:
Scott Samuelson

Title:
“Reflections”

Honorable Mention

Fundamentals

Places

Student Photographer:
Aimee Spence

Title:
“Fences”

Honorable Mention

Fundamentals

Places

Student Photographer:
Rodney Almodovar

Title:
“Seaholm Power Plant, 2017”

Distinguished Selection

Fundamentals

Things

Student Photographer:
Kumi Matsumae

Title:
“Envision”

Honorable Mention

Fundamentals

Things

Student Photographer:
Princess Musick

Title:
“Abandoned”

Honorable Mention

Fundamentals

Things

Student Photographer:
Cheryl White

Title:
“Balconies”

Distinguished Selection

Intermediate

People

Student Photographer:
Justin Hopkins

Title:
“Mr. Baldwin”

Honorable Mention

Intermediate

People

Student Photographer:
Lena Carlile

Title:
“The woman in Red”

Distinguished Selection

Intermediate

Places

Student Photographer:
Annie Winsett

Title:
“In Front of Misty Falls”

Honorable Mention

Intermediate

Places

Student Photographer:
Lena Carlile

Title:
“Chasing the Sun”

Distinguished Selection

Intermediate

Things

Student Photographer:
Jasmine Hazelton

Title:
“Eternity Aqua”

Honorable Mention

Intermediate

Things

Student Photographer:
Bei Beidinger

Title:
“Tipping One Back”

 

Distinguished Selection

Digital Imaging II

Student Photographer:
Grace Young

Title:
“Medusa

Honorable Mention

Digital Imaging II

Student Photographer:
Alex Lee

Title:
“No Regrets

Distinguished Selection

Photojournalism

Picture Story

Student Photographer:
Garrett Stanley

Title:
“Wrench Therapy”

Distinguished Selection

Photojournalism

Picture Story

Student Photographer:
Zachary Elizondo

Title:
“Farm Away From Farm”

Distinguished Selection

Photojournalism

News Item

Student Photographer:
Garrett Stanley

Title:
“One Man Stand”

Image-Coming-Soon

Honorable Mention

Photojournalism

News Item

Student Photographer:
Tawana Brown

Title:
“Chris Vasquez 18, sparring at Elite Boxing Gym”

Distinguished Selection

Color II

Image Enhancement

Student Photographer:
Maja Buck

Title:
“Bite”

Honorable Mention

Color II
Image Enhancement

Student Photographer:
Scott Paxton

Title:
“The Vortex”

Distinguished Selection

Location Portraiture

Student Photographer:
Stephanie Kewish

Title:
“Billy the Kid”

Honorable Mention

Location Portraiture

Student Photographer:
Jordan Schiappa

Title:
“Eden”

Honorable Mention

Location Portraiture

Student Photographer:
Jordan Schiappa

Title:
“Sisters”

Honorable Mention

Location Portraiture

Student Photographer:
Patrick Woodling

Title:
“Yash in West Campus Austin”

Image-Coming-Soon

Distinguished Selection

Close Up and Macro

Student Photographer:
Melinda Baum

Title:
“Nature’s Innocence”

Honorable Mention

Close Up and Macro

Student Photographer:
Melinda Baum

Title:
“Tight Rope”

Distinguished Selection

Illustrative II

Student Photographer:
Christine St. Laurent

Title:
“Paper Anniversary”

Honorable Mention

Illustrative II

Student Photographer:
San Lee

Title:
“Van Gogh”

Distinguished Selection

Retouching I

Copy & Restoration

Student Photographer:
Oscar Sosa

Title:
“Untouchables

Honorable Mention

Retouching I

Copy & Restoration

Student Photographer:
Katie Murphy

Title:
“Farm to Market”

Distinguished Selection

Retouching I

Image Enhancement

Student Photographer:
Yaneli Hernandez

Title:
“Ms. Grace Young”

Distinguished Selection

Retouching II

Image Enhancement

Student Photographer:
Cheyenne Kramm

Title:
“Cassie”

Honorable Mention

Retouching II

Image Enhancement

Student Photographer:
Ira Weinschel

Title:
“Lake Champlain”

Distinguished Selection

Portraiture I

Student Photographer:
Kaeli Holmes

Title:
“Queen Damika”

Honorable Mention

Portraiture I

Student Photographer:
Ashley Wall

Title:
“Captured Survivor”

Distinguished Selection

Portraiture II

Student Photographer:
Christopher Locke

Title:
“Ogden Payne”

Honorable Mention

Portraiture II

Student Photographer:
Wanda Mellette

Title:
“Kahi”

Honorable Mention

Photographic Lab Techniques

Photo Ilustration

Student Photographer:
Teodora Pogonat

Title:
“Mother Earth”

Honorable Mention

Photographic Lab Techniques

Image Enhancement

Student Photographer:
Babek Pejman Aryan

Title:
“Boat Reflection”

Honorable Mention

Photographic Lab Techniques

Image Enhancement

Student Photographer:
Stephanie Kewish

Title:
“Love & Revolvers”

[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]